FOTO: Útočník Jan Hlaváč na prvním tréninku s mužstvem Rytířů.

Přijel jsi po rekonstrukci stadionu do nového, jak si ti líbí úpravy?

Největší rozdíl je z pohledu hráče v menším hřišti. Snad nám to na něm půjde.

S hrou na úzkém hřišti máš velké zkušenosti, dosud jsi individuálně trénoval v Americe…

Teď jsem tam celou dobu bruslil, takže mně osobně to ani nepřijde. Ale uvidí se v zápasech. Jde o to, abychom tomu dokázali přizpůsobit styl hry. Celkově by to pro nás měla být výhoda. Ostatní mančafty mají velké hřiště, takže z toho můžeme těžit.

Jak dlouhé bude tvé letošní angažmá v Kladně?

Bohužel tu z rodinných důvodů nemůžu být moc dlouho a zhruba za měsíc budu muset odcestovat zpět. Jsem v Kladně, protože chci mužstvu pomoct. Bohužel i já jsem se svým dílem podepsal na sestupu. Cítím, že bych měl Kladnu něco vrátit, tak jsem tady. I když jen dočasně.

Hlaváč poprvé v Havlíčkově Brodě

Kdy chceš prvně nastoupit do zápasu?

V pondělí (Havlíčkův Brod), musím si dát nejdřív čtyři tréninky, protože jsem chvilku nestál na ledě. Potřebuji si taky trochu zahrát s pukem.

Hned první trénink byl dost náročný a s některými hráči jsi zůstal hodně dlouho na ledě…

To je ale dobře! Musím se do toho dostat, i když to bolí. Kdybych si tu zabruslil na dvacet minut, tak by to nemělo cenu.

Sledoval jsi v Americe výsledky Kladna?

Samozřejmě, bohužel to zatím nevypadá moc dobře. Neviděl jsem žádný zápas, tak tomu nemohu moc říkat. Osobně chci pomoct, aby se při návratu na domácí led podařilo mužstvo nastartovat a aby se udělala nějaká vítězná šňůra.

Byl jsi v kontaktu s Jaromírem Jágrem?

Na Jardu jsem se byl podívat v Tampě, kde jsme se bavili po zápase a ještě si potom volali a něco si řekli. Chce to zvednout, aby se Kladno dostalo nahoru.

Co víš o první lize? Hrál jsi ji vůbec někdy?

Netuším, co od první ligy čekat. Tuhle soutěž jsem si zahrál jen někdy v šestadevadesátém, když jsme na Spartě měli úplavici. Dva měsíce jsem nenastoupil a potom mě poslali rozehrát se na několik zápasů do tehdy prvoligových Karlových Varů. V létě jsme na soupeře z první ligy samozřejmě naráželi v přípravě, ale to je úplně něco jiného. Sám jsem na to zvědavý, ale těším se a mám velkou chuť, protože jsem dlouho nehrál.

Jan HLAVÁČ

Osmatřicetiletý odchovanec pražské Sparty, v jejíž dresu se stal v sezoně 1998/99 nejlepším střelcem extraligy. V té kromě Sparty a Kladna krátce nastupoval i za liberecké Bílé Tygry. Hlaváč má na kontě téměř 450 startů v NHL za týmy New York Rangers, Philadelphia Flyers, Vancouver Canucks, Carolina Hurricanes, Tampa Bay Lighting a Nashville Predators. Ve švédské Eliteserien oblékal dres Linköpingu a naposledy Växjö. Sezonu strávil také ve švýcarské Ženevě. Jan Hlaváč je účastníkem šesti světových šampionátů, ze kterých má dvě zlaté a po jedné stříbrné a bronzové medaili.