43. kolo Chance ligy – 7. 1. 2019 Zimní stadion, Ústí nad Labem

Ústí nad Labem

HC Slovan Ústí nad Labem: Stezka – Blaha, Březák, Jeřábek, Weinhold, Mert, Hes, Zukal – Melka, Roubík, Chlouba – Merta, Veselý, Volf – Davídek, Šťovíček, Chrpa – Krliš, Tůma, Planý. Trenéři: Mareš, Štěpánek.
Rytíři Kladno: Brízgala – Nash, Veber, Zelingr, Hořava, Říha, Šesták, Zich – Svedlund, Vampola, Strnad – Kubík, Kaut, Redlich – Jelínek, Machač, Zikmund – Kružík, Vildumetz, O. Bláha. Trenéři: Čermák, Lidický, Kregl.

Branky a nahrávky: 30. Tůma (Krliš, Jeřábek), 32. Merta (Jeřábek, Volf) – 40. Říha (Zikmund, Hořava), 45. Svedlund (Strnad, Vampola), 52. Kaut (Kubík, Redlich).Třetiny: 0:0, 2:1, 0:2. Vyloučení: 4:5. Využití: 1:0. Střely na branku: 22:53. Rozhodčí: Souček, Jechoutek – Beneš, Štofa. Diváci: 1446.

Přestože první zajímavější možnost měl při přesilové hře Tomáš Redlich, začátek zápasu byl spíše v režii domácích hráčů. Zkušený Jaroslav Roubík se dostal do dobré pozice, ale Adam Brízgala zasáhl ramenem a po chvíli unikající Lukáš Blaha nedokázal využít prostoru a zamířil jen mimo. Rytíři přebrali aktivitu přibližně v polovině třetiny, kdy ústeckým hráčům zatopili Ladislav Zikmund se Šimonem Jelínkem, obstál však i Aleš Stezka v brance Slovanu. Kladno si při druhé početní výhodě vytvořilo pořádný tlak, který trval i při vyrovnaném počtu hráčů na ledě, skóre se ale v první části nezměnilo. Ladislav Zikmund byl dvakrát dobře postavený před brankovištěm, ovšem puk do sítě neprocpal.

I do druhé části nastoupili lépe domácí hokejisté. Krátce po startu třetiny se prosmýkl před kladenskou bránu Roman Chlouba a už radostně zvedal ruce, puk však mezi Brízgalovými betony neprošel. Kladeňáci pak dokázali ubránit oslabení a krátce po vypršení trestu mohli jít do vedení. Kapitán Jakub Strnad byl před bránou úplně sám, ale bekhendový blafák poslal jen vedle. Když už si hosté vytvářeli další tlak, zničehonic udeřil Slovan! Martin Tůma to zkusil individuálně, pokus o střelu mu překazil bránící hráč, ale kotouč se domácímu útočníkovi odrazil přímo do jízdy a Tůma už v přímém souboji překonal Adama Brízgalu – 🚨 1:0. A Slovan byl nadále při chuti! Radek Jeřábek se v přesilovce napřáhl na modré a David Merta jeho ránu tečoval do sítě – 🚨 2:0. Kladno se posléze snažilo co nejrychleji rozdíl smazat nebo alespoň zmenšit, jenže psychická výhoda byla na straně domácích a podle toho také vypadala kladenská přesilovka. Rytíři tak snížili nakonec až v poslední minutě třetiny z nenápadné akce. Jiří Říha přitvrdil, dostal se k puku, přejel modrou čáru a ostrou pumelicí prostřelil domácího gólmana – 🚨 2:1.

Začátek závěrečné dvacetiminutovky znepříjemnilo Kladnu oslabení, Rytíři jej ale přestáli. V útočném pásmu pak výborně získal puk Jakub Strnad, hezkou přihrávkou nabil na protější kruh Linusi Svedlundovi a švédský univerzál ranou z první srovnal stav – 🚨 2:2. Hosté tím definitivně přebrali iniciativu a bylo jen otázkou času, kdy se Rytíři dostanou do vedení. Stalo se tak nakonec necelých devět minut před koncem! Vyražený puk se dostal k Tomáši Kautovi, který jej z ostrého úhlu dorazil do sítě – 🚨 2:3. Zakrátko mohli Kladeňáci ještě navýšit, Jakub Strnad jel sám na bránu s Jiřím Říhou, situaci ale překombinovali a nedosáhli na čtvrtý gól. Ústí v závěru sáhlo po odvolání brankáře a s šesti bruslaři sahali po srovnání. Antonín Melka dorážel proti hodně vyjetému Adamu Brízgalovi ve výborné pozici, kladenský gólman ale obstál a vytáhl zákrok v té nejdůležitější chvíli. I díky tomuto zákroku si tak Kladno zapsalo tříbodovou výhru.

Trenér po zápase 🗣

Jan Kregl (Rytíři Kladno): Vzhledem k tomu, že jsme získali tři body, hodnotím zápas pozitivně. Myslím, že jsme nenastoupili špatně, v první třetině jsme měli víc ze hry a lepší pohyb než Ústí. Bohužel jsme dostali dva hloupé góly, ale kluci se semkli, bojovali a utkání otočili. Pro nás je strašně důležité, že dokážeme zápas otočit i za stavu 0:2. Jsme rádi, že bereme tři body. Šancí jsme si vytvořili dost, ale jim fantasticky zachytal Stezka. S dáváním gólů se sice trápíme, ale dokázali jsme to otočit i tak. Do budoucna je to psychicky důležité.

Zápas v číslech 📊