A tým

Josef Zajíc se vrátil po téměř půlroční absenci: Tenhle zápas pro mě byl za odměnu!

2. 2. 2021 od Filip Ardon / Foto: Roman Mareš
Josef Zajíc naposledy nastoupil k zápasu 13. srpna proti Českým Budějovicím a od té doby si hokej nezahrál. Podstoupil operaci vážně zraněného ramene a dlouhé měsíce se dával do pořádku. Teď na začátku února se ale po téměř půlroční přestávce vrátil do sestavy Rytířů a pomohl svému týmu k vítězství 3:2 po nájezdech nad Třebíčí. „Bylo to opravdu dlouhé, ale jsem rád, že jsem konečně zpátky,“ vyprávěl po utkání obránce, který při své premiéře po zranění odehrál necelých deset minut.

Jaký byl návrat do utkání po téměř půlroce?

Fakt jsem si to užil. Půl roku je strašně dlouhá doba a já mám navíc zranění už ve třetí sezoně po sobě. Opravdu už jsem se na to těšil. Mně probíhá letní příprava celý rok, takže zápas pro mě byl za odměnu a moc jsem si ho užíval. Bohužel jsme nezískali tři body, to by pro mě byla příjemná třešnička na dortu.

Zdravotně už jsi stoprocentní?

Jsem stoprocentní. Měl jsem vážné zranění, takže trvalo dlouho, než se mi všechno zahojilo a než jsem to posílil. Teď už se fakt cítím připravený. Zápas jsem si užil a byl to super pocit.

Jak probíhala tvoje rekonvalescence? Naposledy jsi hrál 13. srpna.

To je už skoro šest měsíců a předtím jsem stihl odehrát asi jen dva nebo tři zápasy po přestávce mezi sezonami. Dá se říct, že mám skoro rok bez zápasu. Měl jsem operaci ramene, protože jsem měl přetrhané všechny vazy i šlachu. Dlouho jsem nemohl dělat vůbec nic. Pak přišla fáze, kdy jsem začal všechno dohánět, a začínal jsem úplně od nuly nebo možná i z mínusu. Bylo to dlouhé a náročné. Nejdřív začala příprava na suchu, abych mohl vůbec zvednout ruku. Postupně jsem posiloval víc a víc a zvětšoval jsem rozsahy. Naštěstí jsem to už dotáhl a jsem ready.

Věřil jsi, že se po takovém zranění vrátíš ještě v této sezoně?

Věřil jsem, že se dokážu vrátit zpátky. Někteří lidé mě strašili, že je to zranění na celou sezonu. Bylo to opravdu dlouhé, ale jsem rád, že jsem konečně zpátky.

„Byl jsem opravdu plný energie a chuti do zápasu.“

Co sis před zápasem po takové přestávce říkal? Určitě není jednoduché do toho zase naskočit…

Není to vůbec jednoduché. Už jsem to párkrát zažil a je to vážně náročné. Hlavně na psychiku. Kondici trénujeme, sílu taky, ale hlava se trénuje těžko. Říkal jsem si, že chci dát na led to, co jsem za celý rok natrénoval. Hlavně jsem chtěl na ledě ukázat tu tvrdou práci, kterou jsme tu odvedli s trenéry a s kondičním trenérem. Chtěl jsem si to užít, dostat se do toho a zabojovat o místo. Jsem spokojený. Byl jsem opravdu plný energie a chuti do zápasu a na první utkání to šlo.

Jak ti pomohli kluci z obrany, kteří se u tebe jako sedmého beka točili?

Kluci super. Podporovali mě před zápasem, přivítali mě tady zpátky a bylo to super. Každou třetinu se ke mně točil někdo jiný a všichni mi pomáhali a podporovali mě. Cítil jsem se v klidu, nebyl na mě vyvíjený tlak.

Během tvé absence se tu hodně rozšířila sestava obránců. Jak tohle vnímá bek na marodce?

Samozřejmě to není vůbec příjemné. Je to konkurence, ale ta je zároveň potřeba. Nutí nás to hrát zodpovědně a podávat lepší výkony. Z pohledu zraněného hráče, který není na střídačce, je to ale těžké. Určitě tam probíhají takové myšlenky, jestli máš šanci se dostat do sestavy. Je to zase nápor na psychiku.

„Chci hrát každou minutu z každého zápasu.“

Ty jsi známý tím, že jsi velký bojovník a nejradši bys byl na ledě pořád, takže pro tebe asi muselo být hodně obtížné neunáhlit návrat, ne?

Bylo to pro mě hrozné. V minulosti už jsem ale měl zraněné koleno a uspíšil jsem to a zranil si ho znovu. Tentokrát jsem si řekl, že musím být stoprocentní, protože mi hrozilo, že kdybych to uspíšil, tak by se mi mohlo rameno urvat úplně. Podstoupit tohle znovu by bylo fakt náročné, takže jsem radši počkal, až mi to doktoři a fyzioterapeut schválí. Když mi to schválili, tak jsem musel posilovat a čekat, až mi kondiční trenér schválí, že mám rameno připravené silově, abych mohl naskočit. Je to hrozně nepříjemné, když vidíš, jak sezona běží a ty nemůžeš hrát zápasy.

Jaké pro tebe bylo sledovat zápasy jen z pozice diváka?

Každý zápas chceš být na ledě. Pozoruješ ostatní kluky, přemýšlíš, jak bys to na jejich místě udělal ty a jak by ses choval v jednotlivých situacích. Pro každého hráče je to nejhorší, když na svůj tým kouká jen z tribuny. Na druhou stranu tě to ale ještě víc nutí makat a dostat se do toho zpátky.

Máme před sebou náročný program, kdy jen v tomhle týdnu hrajeme čtyři zápasy. Jsi připraven na takovou nálož?

Pokud mi trenéři dají důvěru a postaví mě, tak jsem připravený odehrát všechny zápasy stoprocentně naplno. Mám opravdu velkou chuť a chci hrát každou minutu z každého zápasu. Jsem připravený.

Když se ještě vrátíme k zápasu proti Třebíči, bylo to z naší strany opět hodně utrápené. Soupeře jsme vysoko přestříleli, ale góly ne a ne dát. Jak jsi to viděl ty konečně z ledu?

Je to těžké. Byl to můj první zápas, takže nemůžu hodnotit celkovou hru týmu. Viděl jsem ale, jak se trápíme v koncovce. Trochu nám chybí to, abychom se udrželi v útočném pásmu, zatlačili soupeře a vytvořili si nějakou vyloženou šanci. Možná je to tím, že nám to tam nepadá a jsme utrápení. Zase v tom hraje roli psychika. Kdyby nám tam spadl jeden dva góly, tak se hraje úplně jinak. Teď jsme ve fázi, kdy se v koncovce strašně trápíme. Už je tam stres z toho, že nevyužíváme, když máme přečíslení dva na jednoho nebo tři na dva. Budeme věřit, že nám tam nějaký náhodný gól spadne a zase se to rozjede. Tak to bývá.