Mládež

Po Číně a Turecku zakotvil Martin Slánský u Rytířů: S kluky budeme aplikovat útočný hokej a hrát na riziko

16. 10. 2020 od Ondřej Hradecký
Martin Slánský toho za 25 let života stihl poměrně hodně a po zkušenostech s trénováním v kanadském Saskatchewanu, tureckém Istanbulu a Číně se stal součástí kladenské mládeže. Tam vede společně s kolegou Radkem Aschenbrennerem dorostence a má před sebou dozajista zajímavou trenérskou kariéru. V rozhovoru pro klubový web mluvil o tom, jak probíhala příprava hráčů během karantény, která byla uvalena na tým a odkrývá i svůj názor na poměry v českém dorosteneckém hokeji.

Co byste řekl k tomu, jak probíhala letošní příprava v podání dorostenců? Jak dobře je podle vás tým připraven na novou sezónu?

Přípravu jsme začali v období koronaviru, což nám samozřejmě ztížilo situaci. Nemohli jsme hrát, nemohli jsme být v posilovně. Myslím ale, že kluci jsou připraveni opravdu výborně, pokud budu brát v potaz celou situaci. Odmakali to, jeli celou přípravu na doraz. My jsme byli 14 dní v karanténě a tam kluci museli plnit úkoly, které jsme jim posílali. Když se vrátili zpátky na led, tak bylo vidět, že to opravdu plnili. Nevykašlali se na to a za to jsme strašně rádi. Zatím to tedy vypadá i po těch přípravných utkáních slibně a uvidíme, jak to bude dál.

V dorostu už jsou především hráči, kteří mají hokej jako prioritu, změnily se díky tomu vaše očekávání na ně?

My tady hlavně máme dva různé ročníky, takže ti kluci, kteří přišli z deváté třídy, se musí přizpůsobit novému trendu, protože pro ně je to úplně jiný hokej. Je to daleko rychlejší, my na ně samozřejmě klademe vyšší nároky. Pro nás je důležitá zodpovědnost, chceme, aby měli odpovídající školní výsledky. Jakmile má hráč problémy ve škole, tak netrénuje a není vpuštěn do utkání. Zatím jsme k tomuhle kroku nemuseli přistupovat a ani v posledních letech jsme s tím neměli žádné větší problémy.

V tomto věku už kluci dospívají a je vidět, jakého potenciálu by mohli dosáhnout v případě, že se rozhodnou u hokeje zůstat až do seniorských kategorií. Vidíte v týmu talentované hráče, kteří by to podle vás mohli dotáhnout daleko?

Je to pro ně ještě opravdu dlouhá cesta a je tam hodně faktorů. Například zranění nebo jeho osobní přístup, jestli se neuspokojí až moc svými výkony a nepřestane na sobě pracovat. Určitě tu ale máme jedince, kteří mohou v budoucnu hrát profesionální hokej.

Vy teď tvoříte u dorostu trenérskou dvojici s Radkem Aschenbrennerem, jak funguje vaše spolupráce?

My se s Radkem známe několik let, není to jenom o nás, my máme i kondičního trenéra a trenéra brankářů, takže je to celé propojené. My si vyjdeme vstříc, vždycky se bavíme o tréninku i o utkáních, jaké chyby jsme dělali, co po klucích chceme a na tom si dáváme záležet. Určitě víme, co chceme a jenom se navzájem doplňujeme.

Přizpůsobujete přípravu hráčů nějak tomu, že hráči budou během pár let přecházet do juniorského týmu a ten je už jenom krok od áčka? Měníte podle toho svoji taktiku?

My máme koncepci tady na Kladně, kdy je propojený A-tým, junioři a i dorost. Určitě to směřujeme k tomu áčku. Junioři musí být připraveni nastoupit za první tým, aby věděli, co přesně mají hrát. Ten dorost do áčka úplně nezasahuje, ale zase je to dobré v návaznosti na juniorku, že když si od nás někoho vytáhnou, tak to pro něj bude o něco lehčí. Máme tady stanovené body, které chceme plnit napříč těmi třemi kategoriemi a podle těchto not jedeme.

Jak byste zhodnotil kvalitu dorostenecké ligy, ve které váš tým hraje? Prověří vás dostatečně?

To je samozřejmě dlouhodobý problém tady v Česku. Za mě by měl být určitě menší počet týmů, protože nemáme tolik hráčů, abychom mohli uživit tolik týmů. Takhle rozhodně každé utkání nesimuluje mezinárodní hokej. Bude tam polovina týmů, které budou dělat kvalitní hokej, s tím zbytkem to ale bohužel bude spíš o zranění.