Ohlasy

Jednou za čas takový zákrok potřebujete. Měl jsem ale štěstí, říká skromně Landon Bow

29. 12. 2022 od Redakce / Foto: Roman Mareš
Kladno vedlo nad Třincem 4:3 a do konce zápasu už zbývalo jen několik sekund. Oceláři si při risku bez brankáře vytvořili ještě poslední šanci a Libor Hudáček mohl střelou do odkryté sítě srovnat. Proti byl ale kladenský brankář Landon Bow! Ruku natáhl před prázdnou klec a lapačkou vytáhl fantastický zákrok, který udržel extrémně důležité tři body na ČEZ stadionu.

To byl ale zákrok! Co se ti v tu chvíli honilo hlavou?

Ani nevím. Věděl jsem, že už nezbývá moc času, a najednou prošel puk přes pásmo, což mě trochu překvapilo. Měl jsem štěstí, že jsem na to dosáhl. Jednou za čas ale takový pěkný zákrok potřebujete. Měl jsem tam ale pořádné štěstí a soupeř mi trochu pomohl ten zákrok udělat.

Zákroků jsi ale v zápase musel vytáhnout spoustu. Jak náročný zápas to byl?

Byl to těžký zápas. Je to hodně defenzivní tým, ale mají spoustu skvělých dovedností. Když potřebují, tak si dokáží vytvořit šance, mají tam spoustu hráčů s hromadou zápasů v NHL a v KHL. Není to bez důvodu, že jsou jedním z top týmů. Když s nimi hrajeme, tak to nikdy není snadné.

Naposledy v Třinci jsme prohráli 0:8. Co byla největší změna oproti tomuhle zápasu?

Takový někdy hokej je. Někdy ti nakopou zadek a nic ti nevychází. My jsme ale sklopili hlavy a odpracovali jsme si to. Věděli jsme, že nám nic nedarují, a drželi jsme se své hry. Dostali jsme vlastní gól, ale hned jsme odpověděli. Nepřestali jsme, nevzdali jsme to. To jsou pozitivní věci směrem do budoucna.

U toho třetího gólu bych rád zůstal. Puk se neočekávaně odrazil od hokejky Kristapse Sotniekse až do sítě. Jak jsi to viděl?

Věděl jsem, že přede mnou nejsou žádní soupeři, takže jsem myslel, že puk půjde do rohu. Přesunul jsem se proto k tyčce a najednou jsem něco slyšel. Podíval jsem se a najednou mi to šlo mezi nohami a do brány. To se ale stane, podobné nešťastné odrazy občas přijdou. Ten zákrok v posledních sekundách mi to potom vynahradil.

Důležitým faktorem vítězství byly také tři góly od obránců, tedy něco, co nám zatím chybělo.

To nám moc pomohlo. Přišel k nám Karel Klikorka, který se nesnažil nic vymýšlet, poslal to na bránu a byl z toho gól. Pro něj je to skvělé a nám to pomohlo se nastartovat. Je super vidět, jak tentokrát obránci vypomohli útočníkům.

Co jsi říkal na Klikorkovu hru? Vypadalo to, že k nám zapadl skvěle.

Na to, že to byl jeho první zápas a do rána nevěděl, že bude hrát, tak hrál opravdu skvěle. Ani s námi netrénoval, ale určitě zanechal dobrý první dojem.

„Asi hodinu a půl po zápase jsme spolu mluvili a všechno jsme si vyříkali. Zatím to vypadá, že to funguje.“

Nakonec je z toho vítězství 4:3 a druhá výhra v řadě. Jak je to důležité pro sebevědomí?

Ohromně. Po zápase s Hradcem jsme si museli sednout za zavřenými dveřmi a přijít na to, co děláme špatně. Loni jsme začali hrát lépe po Vánocích a letos nám první dva zápasy taky vyšly. Na tom musíme začít stavět. Play off pro nás ještě není ze hry, musíme sbírat každý bod a snad budeme přidávat víc výher než porážek.

Takže týmové sezení za zavřenými dveřmi pomohlo?

Určitě. Asi hodinu a půl po zápase jsme spolu mluvili a všechno jsme si vyříkali. To, co jsme si řekli, jsme přenesli do tréninků i do naší hry. Zatím to vypadá, že to funguje.

Všechny týmy kolem nás v tabulce dokázali v posledním kole také zvítězit. Jak psychicky těžké je to, že jsme pořád poslední?

To je fajn. Když budeme vyhrávat a budeme pořád poslední, věci se nakonec změní. Kdybychom dnes prohráli a všichni kolem vyhráli, tak bychom měli ještě větší ztrátu. Dokud jsme tam, kde jsme, a vyhráváme, tak beru, ať tam zůstaneme. Dřív nebo později pod nás někdo spadne.

Poprvé jsi chytal v nové brankářské masce. Co můžeš říct k jejímu designu?

Chtěl jsem, aby vypadala jako rytířská helma. To a javorový list vzadu byly moje jediné podmínky. Je trochu jinak barevná, než byla ta předchozí, a je na ní starší barevné logo. To mi nevadí, zlatý prvek v logu tam vypadá velmi dobře. Vypadá to navíc, že maska funguje i na ledě, takže z toho mám radost.

Maska je celá hodně třpytivá…

Upřímně nejsem fanoušek třpytek, ale když v ní vyhráváme, tak se může lesknout klidně ještě víc.

Na závěr trochu odlehčíme. Jak sis užil krátkou vánoční přestávku?

Bylo to skvělé. S manželkou jsme byli se podívat v Norimberku na vánočních trzích. Bylo to příjemné osvěžení po psychické stránce. Připravil jsem se na další zápasy a na část sezony po Vánocích. Užil jsem si to tam.

Jak se ti v Německu líbilo?

Moc. Trhy byly opravdu moc krásné. Bavilo mě tam chodit s hrnečkem a ochutnávat svařené víno. Bylo to fajn.