Klub

Pomozme Jirkovi vrátit se do hry! Jardova hokejka a Plekyho dres v aukci pro kladenského fanouška

8. 6. 2021 od Redakce
S pohybovým omezením se narodil a jak sám vždy pozitivní Jirka říká, na elektrickém vozíku jezdí od dob, kdy tento stroj vynalezli. A i přes své těžké tělesné postižení nechce na sport jen koukat, ale také aktivně ho provozovat. Obrátil se proto i na nás a naše fanoušky o pomoc s financováním sportovního vozíku pro „Powerchair hockey“. Kapitán Tomáš Plekanec bez váhání pro tento účel věnoval svůj letošní originální dres, Jaromír Jágr svou hranou hokejku – tedy asi to nejcennější, co je na trhu se sběratelskými relikviemi k mání.

Padesátiletý Jiří Táborský je Pražák a fotbalově patří Bohemce. Jakmile ovšem přijde řeč na hokej, je to Kladeňák jak poleno. „Někdy na přelomu 80. a 90. let jsem si oblíbil Kladno. Fandím Rytířům, kde se mi líbí rodinná atmosféra, soudržnost a věrnost týmu, předváděná hra vynikajícími hráči, kteří nás reprezentovali na MS a Olympiádách,“ říká Jirka, který, když to jde, nevynechá jediný zápas a bez ohledu na počasí jede busem směr zimák.

Jak Jirku podpořit?

První možností je zúčastnit se dražby originálního hraného zápasového dresu Tomáše Plekance z uplynulého ročníku Chance ligy a hrané hokejky Jaromíra Jágra na portálu Aukro.cz. Dražba trvá týden a startuje u obou předmětů „od korunky“. Veškeré prostředky utržené za prodej těchto artefaktů poputují na Jirkův účet.

Druhou možností je zaslat Jirkovi libovolný příspěvek přes portál Donio.cz

Jirka o sobě a Powerchair hokeji

„Jmenuji se Jirka, s pohybovým omezením jsem se narodil, ale v hlavě jsem se vždycky cítil zdravý. Díky rodičům, kteří mě od malička vedli ke sportu, a díky kamarádům, kteří mě brali do hry. Běhat mi nešlo, tak mě na vozíku dovezli do brány a já chytal, jak se dalo. Sport mi v životě pomohl integrovat se mezi zdravé, nevnímat své pohybové omezení a věřit si. Nedávno jsem oslavil padesátku, sportuji dodnes a ke sportování vedu i svého syna.

Aktivním hráčem Powerchair hockey jsem 17 let, je to jediný kolektivní sport pro osoby s těžkým tělesným postižením na našem území. Chtěl bych se tomuto sportu věnovat i nadále, a tak opět přišel čas na to, abych obměnil svůj herní vozík. Cena předělání vozíku je vysoká, a tak bych vás rád požádal o pomoc s jejím financováním.

Vždycky jsem chtěl hrát hokej. Na ledu se s elektrickým vozíkem špatně jezdí, proto jsem si v roce 2004 vybral Powerchair Hockey - florbal na elektrických vozících, který je jediným akčním týmovým sportem pro lidi s největším pohybovým omezením. Pravidla hry jsou uzpůsobena tak, že se do hry může plnohodnotně zapojit každý, kdo je schopen jakýmkoli způsobem ovládat svůj elektrický vozík. Tedy i já. Jelikož jsem hráč, který má pohybově omezené ruce, hraji Powerchair Hockey se speciální hokejkou přidělanou k přední části mého vozíku.

Pohybem pak vytvářím nezbytné bloky, na kterých je strategie hry postavená. Hra v poli je pro mě adrenalin. Musím umět blokovat protihráče a dělat prostor pro spoluhráče, jejich útoky a střely.

Za 17 let jsem měl možnost zúčastnit se dvou Mistrovství Evropy, založit a několik let vést pražský tým New Cavaliers, v letech 2010 – 2013 dosáhnout se svým týmem v zelených dresech mistrovského titulu, získat několik individuálních ocenění pro nejužitečnějšího hráče, zúčastnit se velkého množství tuzemských i zahraničních klubových turnajů. V současné době jako hrající asistent trenéra hraji v týmu se svým synem, což mě těší snad ze všeho nejvíce.

Sportovní vozík

S kariérou ještě nechci skončit, protože mě hra neustále baví a dokud to půjde, chci se na hřišti prohánět se svým synem.

Nikdy jsem se na nadace neobracel. Byl jsem vychovávaný k samostatnosti. Mám práci, dospělou dceru a vychovávám syna. Nicméně současná situace mě přiměla se s žádostí obrátit na fanoušky fotbalové Bohemky a hokejových Rytířů.

Abych mohl po roční přestávce znovu začít sportovat a trénovat, potřebuji konkurenceschopný sportovní vozík. Můj současný vozík má za sebou bezpočet najetých kilometrů i tvrdých soubojů s protihráči. Nutně potřebuje několik zásadních úprav, jako je výměna motorů, elektroniky, výstavbu nového ochranného rámu i nová kola. Nicméně cena za tuto komplexní úpravu je v současné době podstatně vyšší, než si mohu dovolit. Vaše podpora mě vrátí do hry. S uvolňováním vládních opatření se náš tým New Cavaliers vrací do hry. Čeká nás letní soustředění a na podzim začátek nové ligové sezóny, kde chceme bojovat o titul. Chci udělat všechno pro to, abych svému týmu pomohl jako hráč i trenér. Vaše podpora mi pomůže.

Děkuji vám, pokud se rozhodnete mou žádost v jakékoli výši a způsobem podpořit."

Jirka