úterý 6.8.2024
Chomutov
Kladno
17:30
 čtvrtek 15.8.2024
Litoměřice
Kladno
17:30
 úterý 20.8.2024
Kladno
McGill
17:30
 čtvrtek 22.8.2024
Kladno
Kassel
17:30
 úterý 27.8.2024
Plzeň
Kladno
17:30
Obrázek
Mládež

Postup juniorů do extraligy i budování kvalitního programu. Martin Vejvoda představil cíle mládeže

16. 6. 2023 od Redakce
Kladenská hokejová mládež prošla mezi sezonami zásadními změnami. Dvoukolejný systém Rytířů a PZ Kladno po dlouhých letech skončil a oba kluby se spojily do jediného, který bude působit pod hlavičkou Rytířů. Nově tedy bude v každé kategorii ve městě jen jeden tým, výjimkou bude 5. třída, která bude mít i své béčko. Proměnou prošlo i složení jednotlivých realizačních týmů. „Důvodem bylo to, že stav kladenského hokeje už není úplně uspokojivý. Bylo rozhodně potřeba něco udělat,“ vysvětluje manažer mládeže Martin Vejvoda.

V minulých týdnech došlo ke sloučení kladenských hokejových klubů. Ve městě teď tedy bude fungovat jen jeden pod hlavičkou Rytířů?

Přesně tak. Bylo to dlouhé zvažování, aby se vymyslelo řešení, které je nejlepší pro mládežnický hokej v Kladně. Vzhledem k tomu, že jak kvalita, tak kvantita už nebyla úplně uspokojivá, vyplynula z dlouhých jednání tahle varianta. Pro nás bylo při tom všem klíčové, aby všichni kluci, kteří tu hráli, měli možnost pokračovat s hokejem dál. Tuhle nabídku všichni dostali. Ve dvou kategoriích přicházely do úvahy dva B týmy pro příští rok. Týkalo by se to devítky, kde k tomu nakonec nedojde, protože o to nebyl zájem. Dojde k tomu ale v páté třídě, kde se přihlásil dostačující počet kluků. Přihlásí se tam tedy další soutěž a budeme mít pětku a pětku B.

Jak to bude u těchto týmů se soutěžemi?

Pětka hraje normálně svoji ročníkovou soutěž a béčko bude hrát dvouročníkovou, kde budou doplnění o kluky z šesté třídy, kterých je dost. Bude dost prostoru, aby všichni měli možnost si zahrát.

Jaký byl zájem u hráčů PZ, aby se připojili k Rytířům?

Velká většina kluků tuhle nabídku přijala. Za to jsme rádi. Tím pádem je nás dobrý počet. Tím, že to není ve dvou větvích, jak to bylo, tak to umožnilo i lépe pracovat s ledy. Otevře se větší prostor pro tréninky odpoledne. Za mě jsou to jednoznačně kroky správným směrem. Považuju za naprosto nezbytné, aby se to letos udělalo.

Bylo jedním z hlavních cílů i to získat více ledů pro jednotlivé kategorie?

To nebyl úplně důvod toho rozhodnutí. Důvodem bylo to, že stav kladenského hokeje už není úplně uspokojivý. Bylo rozhodně potřeba něco udělat. Ve chvíli, kdy se dostanete k počtu hráčů v kategoriích, tak je to neefektivní. Hlavně u PZ, což neříkám jako výtku, ale jako konstatování. Pokud bychom v obou větvích měli dostatečný počet hráčů a pořád bychom hráli ročníkové soutěže, tak bychom museli hledat jiné varianty. Určitě bychom pak drželi obě větve, aby základna byla co nejširší a pak by se to třeba od dorostu zužovalo. Taková situace už ale bohužel nebyla. Tenhle krok byl proto nevyhnutelný. Otevírá to nové možnosti a doufejme, že to povede ke zkvalitnění mládežnického hokeje. Těžko se dá očekávat, že během jednoho léta dojde k rapidnímu zlepšení, ale do budoucna to otevírá nové možnosti.

 

„Krátkodobý cíl je jednoznačný – postup juniorů do extraligy.“

 

Je tedy problém v tom, že dříve bylo více mladých hokejistů, takže se dva týmy uplatnily, zatímco teď to už tak není?

Jsem o tom přesvědčený. PZ pak v žákovských kategoriích už hrála dvouročníkové soutěže, což je jasná odpověď, že počet byl nedostatečný.

Jaké jsou tedy dlouhodobé a krátkodobé cíle kladenské mládeže?

Krátkodobý cíl je jednoznačný – postup juniorů do extraligy. To je naprosto klíčová a zásadní věc. Nebude to jednoduché, ale nemůžeme mít jiný cíl. Z dlouhodobého hlediska jde o to, abychom vytvořili prostředí, ve kterém si budeme jistí tím, že program, který dětem nabízíme, stojí za to. Musíme o tom přesvědčit hráče i rodiče a budovat si vzájemnou důvěru. Chceme, aby se povedlo každý rok dodat potenciálního hráče do A týmu. Pokud se pak přes A tým dostane ještě někam dál, je to jenom dobře. Tohle by ale měl být smysl mládeže. Nejen to, že se někdo dostane do áčka, ale abychom tady měli dobré sportovní prostředí, kam kluci rádi chodí a kde se cítí dobře. Když se někdo dostane do áčka, bude to super. Většina se tam asi nedostane, ale chceme, aby dostali dobré sportovní prostředí a aby je to ve spojení se školou posunulo někam dál.

Je tedy postup juniorky cílem už pro tuto sezonu?

Samozřejmě bych byl rád, kdyby se to povedlo už letos. Měl by to být náš cíl.

Včera se oznámil podpis dlouhodobé smlouvy s juniorem Josefem Trojnou. Je právě i větší propojení áčka s mládeží cílem?

Mně se tohle strašně líbí. Není to už moje kompetence, ale jsem rád, že u áčka i mládeže je Jirka Burger, který to takhle vnímá a ví, že propojení musí být. Jinak to být podle mě nemůže.

 

„Do dorostu a juniorů se snažíme přivést taky nějaké hráče, protože to už jsou kategorie, kde žádný klub nevystačí jenom s vlastními odchovanci.“

 

Když zmiňuješ kompetence, o co přesně se staráš jako manažer mládeže?

Dávám dohromady personální složení trenérského týmu, starám se o ekonomické zabezpečení mládeže. Juniorka je samozřejmě trochu specifická, věkem už se to dotýká dospělého hokeje, takže tam na to dohlíží Jirka Burger. Já mám pod sebou dorost a první až devátou třídu, což je nějakých jedenáct týmů, které mají svůj provoz. Do budoucna se budeme snažit zkvalitňovat prostory, abychom devítku, dorost a juniory umístili do jednoho prostoru, stejně tak týmy od páté do osmé třídy. Aby byli v jednom prostoru a sdíleli to mezi sebou oni. Vymezíme tady prostor na další rozcvičovnu a do budoucna bychom chtěli ještě jednu venkovní rozcvičovnu, která by byla větší a šla by celoročně využívat. Okolo zimáku tu jinak prostor nemáme. I během sezony je ale potřeba dělat věci mimo led. Další věcí je zařízení ubytování pro dorostenecké kategorie. Do dorostu a juniorů se snažíme přivést taky nějaké hráče, protože to už jsou kategorie, kde žádný klub nevystačí jenom s vlastními odchovanci. Těch věcí je spousta.

Jaké zásadní změny nastaly v trenérských týmech?

Je to štáb, který jsme rozšířili. Několik trenérů tu skončilo, těm bych chtěl upřímně poděkovat za odvedenou práci v klubu. Chtěli jsme ale jít jinou cestou a postavit si vlastní trenérský štáb. U juniorů je Miloš Hořava, nová tvář je Drahoš Kadlec. Jsem rád, že nabídku přijal a že jsme ho přesvědčili a že naše cesta a vize mu dávala smysl. Dorost má Radek Hlavatý, bývalý hráč a bývalý kondiční trenér Patrika Eliáše. Pro mě to byla jasná volba, myslím, že je to ideální trenér pro tuhle kategorii. Přes léto mu ještě pomáhá Dominik Borkovec, ale ten se bohužel rozhodl nepřijmout naši nabídku a bude pokračovat v jiné práci. Taky mu přejeme hodně štěstí a třeba se naše cesty ještě v budoucnu sejdou. S Radkem tam pak od začátku ledů bude Jirka Kopecký, který se bohužel ke konci sezony docela vážně zranil a ještě se dává dohromady. Od léta ale bude připravený, za což jsem rád. Je to zkušený trenér, který bude pokračovat. Spojení relativně mladého Radka a zkušeného Jirky mi dává smysl.

A u jednotlivých tříd?

Devátou třídu má Petr Procházka a jako asistenta má zahraniční posilu ze Slovenska Romana Vargu. Za něj jsem moc rád, může nabídnout zase trochu jiný pohled na hokej, i když podobnost se Slovenskem je velká. Osmičku má Libor Procházka s Jirkou Kallou, sedmou má Jarda Kalla a asistuje mu Víťa Bílek s Vaškem Dandou. U šestky to mají Jarda s Víťou naopak a je tam s nimi Honza Neliba. Pátou má Jirka Kuchler s Otou Černým a Vencou Formánkem. Čtvrtou má Pavel Husarik, kterému asistuje Matyáš Rendla a Filip Hnátek. Trojku mají obráceně a místo Filipa je tam Jiří Vojtíšek.  První a druhou třídu a školičku má Jarda Rittig s Tomášem Kolafou a Martinem Kostrbikem. Tam zase došlo k rozšíření týmu. Jarda Rittig k tomu bude mít ještě béčko páté třídy.

 

„Doufám, že budeme dělat všechno ve prospěch klubu a toho, aby se kladenská mládež vrátila na úroveň, na kterou jsme byli dlouhodobě zvyklí.“

 

Kdo se bude starat o gólmany?

Šéfem gólmanů v celém klubu je dál Radek Jirátko, kterému bude pomáhat Marcel Kučera. Právě Marcel, Jarda Rittig a Drahoš Kadlec k nám přešli z PZ. Od července pak ještě budeme mít kondiční trenérku pro žákovské týmy. U devítky bude jako kondiční trenér Matyáš Rendla, který to studuje na FTVS. Je to pro nás dobré spojení. Pro něj dobrá praxe a pro nás pomoc u deváté třídy, kde je důležitý přechod do dorostu.

Vítězslav Bílek za Rytíře ještě v předminulé sezoně hrál. Je jeho přesun k trénování mládeže přirozené vyústění?

Přesně tak. Jsem hrozně rád, že když jsme ho oslovili, tak měl chuť do toho jít. Začíná, je to pro něj nová zkušenost. Je tam s Jardou Kallou, který mu v začátcích určitě pomůže. Víťa je plný energie a jsem rád, že to přijal a pomáhá nám tady s mládeží.

Ty ses do Kladna vrátil po dlouhých devíti letech. Jaký byl z osobního hlediska návrat domů?

Zimák je sice zrekonstruovaný, ale dispozičně je pořád stejný, za což jsem vlastně rád. I za svůj návrat jsem rád, člověk je tady doma. Na druhou stranu když člověk někde pracuje, tak nekouká, jestli je doma, nebo ne. Snaží se dělat svoji práci naplno. Tady je to jiné v tom, že všechny znám, většinu odmalička. V tom je to příjemné. Doufám, že si tady vytvoříme dobrou pracovní atmosféru a všichni budeme táhnout stejným směrem a všechno budeme dělat ve prospěch klubu a toho, aby se kladenská mládež vrátila na úroveň, na kterou jsme byli dlouhodobě zvyklí. Je to na nás, jak se k tomu postavíme. Věřím tomu, že když budeme makat, tak máme šanci.


Realizační týmy mládeže

Junioři: Miloslav Hořava ml., Drahomír Kadlec

Dorost: Radek Hlavatý, Jiří Kopecký

9. třída: Petr Procházka, Roman Varga

8. třída: Libor Procházka, Jiří Kalla

7. třída: Jaroslav Kalla, Vítězslav Bílek, Václav Danda

6. třída: Vítězslav Bílek, Jaroslav Kalla, Jan Neliba

5. třída: Jiří Kuchler, Otakar Černý, Václav Formánek

5. třída B: Jaroslav Rittig

4. třída: Pavel Husarik, Matyáš Rendla, Filip Hnátek

3. třída: Matyáš Rendla, Pavel Husarik, Jiří Vojtíšek

2. třída: Martin Kostrbik, Tomáš Kolafa, Jaroslav Rittig

1. třída: Tomáš Kolafa, Martin Kostrbik, Jaroslav Rittig

Gólmani: Radek Jirátko, Marcel Kučera

INSTAGRAM FEED

#kladynko SLEDOVAT NA INSTAGRAMU