úterý 6.8.2024
Chomutov
Kladno
17:30
 čtvrtek 15.8.2024
Litoměřice
Kladno
17:30
 úterý 20.8.2024
Kladno
McGill
17:30
 čtvrtek 22.8.2024
Kladno
Kassel
17:30
 úterý 27.8.2024
Plzeň
Kladno
17:30
Obrázek
Rozhovor

Program pro mladé brankáře povede Roman Málek!

21. 6. 2024 od Klub
Mistr extraligy, účastník mistrovství světa se sedmapadesáti starty v národním týmu. Roman Málek je bývalým vynikajícím brankářem, který zasáhl do sedmnácti sezón v české nejvyšší soutěži. Zachytal si také elitní ligu ve Švédsku a bohaté trenérské zkušenosti posbíral kromě A-týmu prvoligové Slavie i u mládežnických reprezentací. Nyní se přesouvá na Kladno, kde se bude starat o rozvoj mladých gólmanů spadajících do projektu Akademie Českého hokeje, ten se týká juniorky, dorostu a 9. třídy.

Romane, kdo a kdy vás jako první oslovil s nabídkou na Kladně?

Já jsem si vlastně připravoval jednu přednášku pro brankáře a v rámci toho jsem oslovoval některé hráče, kterých jsem se ptal na jejich pohled, když jezdí například trestné střílení. Jeden z nich byl samozřejmě Jirka Burger, se kterým se velice dobře známe. Slovo dalo slovo a vyplynulo z toho, že jsem dnes na Kladně.

Zvažoval jste tu variantu, kterou jste spolu řešili, nebo jste pro to byl jasně rozhodnutý?

Jirky Burgera si velice vážím jako člověka a on je jedním z těch hlavních důvodů, proč jsem se na Kladno přesunul, hodně jsme toho spolu jako hráči zažili. Bavili jsme se o tom už možná někdy v únoru a v podstatě jsme se domluvili okamžitě.

Těšíte se na práci v novém prostředí?

Určitě ano. V tuhle chvíli dodělávám druhý měsíc přípravy na suchu, takže už jsem si zde prakticky na vše zvykl. Led bude samozřejmě zase něco jiného, ale poznal jsem na Kladně už spoustu věcí. Poznal jsem své svěřence, což je pro mě nejdůležitější. Moc mě ta práce s nimi baví.

Co budete chtít přinést do brankářského programu Rytířů?

Všechno, brankáři by měli umět všechno. Komplexně zaměřenou tedy máme již tu letní přípravu. Věnujeme se reakci, síle, obratnosti, koordinaci, to jsou věci, které brankář všechny potřebuje. Suchá příprava je pro brankáře strašně důležitá a snažíme se ty věci spojovat, abychom pak byli co nejlépe připraveni na led. Minimálně třikrát týdně bývá před tréninky na ledě specifická suchá pro brankáře.

S mládeží máte velké zkušenosti, co je podle vás nejdůležitější v práci s mladými brankáři?

Z pohledu brankářů je to určitě jejich přístup. Například některá cvičení ti gólmánci dělají poprvé a nemusí jim hned zpočátku jít. Hrozně důležité je, aby v té práci vytrvali, no a poté máme tu zpětnou vazbu, že když to nadále opakují a soustředí se, tak je vidět zlepšení. To je strašně důležité a pro mě pozitivní. Trenér nemůže nic slíbit, pouze práci, ale ta může později brankářům pomoci dostat se tam, kam si třeba odmalička přejí.

Jak jste říkal, letní příprava je v plném proudu, jste zatím spokojený s programem a zázemím?

Jsem spokojený. Proti mým brankářům nemohu říct jediné slovo, vše zatím funguje tak, jak má. Všechny věci, které potřebuji k tréninkům, zde mám. Některé věci mi i Kladno dokoupilo. Úplně super je, že tady jsou dvě plochy, což je možná to nejdůležitější, co pro mládež potřebujete.

Kromě bohatých trenérských zkušeností s profesionálními brankáři jste také zasáhl do programu mládežnických reprezentací…

Já jsem byl chviličku u U16, ale to jsem časově nedával. Nyní jsem ale nově u U17 a budu alternovat i u kategorie U16. Zrovna jsme měli soustředění pro gólmany od šestnáctky až do dvacítky a je to výborná zkušenost. Sejdou se tam skvělí trenéři, brankáři a jsem rád, že Kladno nemá problém s mým zapojením do mládežnických nároďáků.

V čem je to nejvíce odlišné oproti klubové práci?

Tak tam je ten rozdíl opravdu velký. V klubu s gólmanem máte mnohem více času, projdete spolu vše a daleko více ho poznáte i po lidské stránce, což vám umožní s ním pracovat přesně tak, jak sám potřebuje. V reprezentaci je toho času daleko méně a u těch brankářů nevidíte jejich každodenní práci.

Během své aktivní brankářské kariéry jste chytal s číslem 45, mělo to nějaký důvod?

To byla úplná náhoda. Když jsem ještě hostoval v Berouně v 1. lize, tak tam na mě toto číslo zbylo. Sezóna se mi povedla, takže jsem si ho nechal už celou kariéru.

Kromě trenérství se hokeji věnujete také v pozici televizního experta, takže extraligu asi máte hodně následovanou, že?

Mám, s tím souvisí i to, jak jsem říkal už k nějaké předchozí otázce, že určitě budu sledovat i A-tým Kladna. Doufám, že to budou samé pozitivní věci a budu přát klukům, aby byla tahle sezóna co nejúspěšnější.

Dá se to vše stíhat dohromady?

Ano, ta práce v televizi není příliš náročná. Na hokej koukám, sleduji extraligu, takže to není vůbec problém.

Co je vaším cílem zde na Kladně v rámci práce s mládeží?

Byl bych hrozně rád, kdyby juniorka postoupila do nejvyšší soutěže. Chtěl bych juniorské brankáře připravit tak, aby byli pro tým základním stavebním kamenem. Celkově chci gólmanům pomáhat, aby se zlepšovali, a třeba se podívali do mládežnických nároďáků nebo si splnili nějaký svůj sen.

INSTAGRAM FEED

#kladynko SLEDOVAT NA INSTAGRAMU