Rytíři táhnou na Spartu! Dají v O2 aréně vzpomenout na předloňský triumf?

16. 10. 2021 od Jaroslav Keimar / Foto: Roman Mareš
Pětizápasovou sérii bez výhry se Rytíři pokusí utnout v pražské O2 areně. Zápasem se Spartou uzavřou první čtvrtinu základní části, v níž dosud nasbírali devět bodů. Zatímco Kladno balancuje nad sestupovou příčkou, Sparta se drží v závěsu za první čtyřkou. Minulost ale ukázala, že tabulkové postavení v soubojích modrobílých s rudými často nehraje žádnou roli.

Vzpomínáte na leden 2020? Sparta, tehdy na čele tabulky, vyhrála pětkrát v řadě a proti Rytířům, kteří uzavírali elitní desítku extraligové tabulky, nastupovala v roli jednoznačného favorita. Byť v předchozích dvou vzájemných duelech modrobílí na svého soka nestačili, v O2 aréně zabrali, Sparťanům dali vzpomenout na pověstný „kladenský komplex“ a zejména díky skvěle zvládnuté třetí třetině zvítězili 8:4.

Paralely se současností? Letos se tradiční soupeři sice střetnou poprvé, ale situace je v mnohém podobná. Oba týmy na sebe v tabulce koukají přes devět pater, byť tentokrát je Kladno až v suterénu. Jaromír Jágr se také letos vrací po pauze vynucené zraněním (hrál už ve čtvrtek proti Kometě) – předloni naskočil z marodky rovnou na led a Spartu potopil čtyřmi body za dvě branky a dvě asistence. A v neposlední řadě: Kladýnko se určitě zase bude moci opřít o podporu skvělých fanoušků, pro něž je letos O2 aréna při rekonstrukci ČEZ stadionu paradoxně nejblíže domovu, a tak se dá předpokládat, že ji zaplní v hojném počtu. Předloni jich na zápas vyrazily stovky – mnozí speciálně vypraveným vlakem z Kladna do Libně.

Zprávy z rytířského tábora

Stejně jako ve čtvrtek budou v obranných řadách Rytířů scházet potrestaní Jakub Suchánek s Markem Baránkem. Příležitost by tedy znovu měl dostat osmnáctiletý Jiří Ticháček. Zkušenosti, které letos sbírá převážně v prvoligových Litoměřicích, ve čtvrtek přetavil v solidní výkon. Na ledě strávil přes 15 minut a zapsal jeden plusový bod do tabulky pravdy.

Stý zápas v kladenském áčku (sečteme-li ligové a přátelské duely) čeká Matyáše Filipa, který letos (3+2 ve 13 zápasech) navazuje na skvělé výkony z druhé poloviny loňského prvoligového ročníku a patří k nejpříjemnějším překvapením nejen mezi Rytíři, ale v extralize vůbec.

Spartu táhne viking ze Švédska

Pět gólů a 12 asistencí ve 12 zápasech. Čísla Erika Thorella jsou v jeho premiérovém extraligovém ročníku impozantní. Devětadvacetiletý, postavou nevelký Švéd vletěl do sezony ve velkém stylu a jen v prvních pěti zápasech posbíral hned devět kanadských bodů. Sparťanům se jeho produktivita bude obzvlášť hodit, pokud stejně jako v pátek nebudou moci nasadit Michala Řepíka (5+5 v 11 zápasech) a Romana Horáka (4+1 v 11 zápasech), kteří obyčejně patří k ofenzivním tahounům. To ale neznamená, že bez nich Sparta není nebezpečná – naopak! Široký kádr čítá také jména jako Vladimír Sobotka (2+4 v 11 zápasech) nebo Zdeněk Doležal (4+4 ve 12 zápasech). Nejlepším střelcem týmu je Filip Chlapík, jenž k sedmi trefám přidal stejný počet asistencí. Obrana stojí zejména na dvou pilířích: Adam Polášek (3+5) a Michal Moravčík (3+3) se chlubí jednak skvělou produktivitou a jednak parádními čísly v tabulce účasti na ledě při vstřelených a obdržených brankách (oba +9).

Utkání 15. kola Tipsport extraligy HC Sparta Praha – Rytíři Kladno se odehraje v pražské O2 Aréně v neděli 17. října od 16:00. Zápas můžete sledovat živě na HokejkaTV.

STATISTIKY

HC Sparta Praha